Artikkel

Taavi Rõivas kirjas Swedbanki nõukogu esimehele Perssonile: Rootsi inimestele annaksite te paremaid selgitusi

“Kurb on näha, et viimastel aastatel on toimunud arenguid, mis on kaasa toonud Põhjamaade laitmatu maine kao eestlaste silmis.” Eesti ekspeaminister võitleb Swedbanki nõukogu esimehele saadetud kirjas panga kaudu Rumeenias raha kaotanud Eesti investorite õiguste eest ja pahandab ettevõtete kontode kergekäelise sulgemise üle.
 
TAAVI RÕIVAS
riigikogu liige, endine peaminister (Reformierakond)

Lugupeetud härra Persson

Põhjamaadel, sealhulgas Rootsil, on viimastel aastakümnetel olnud Eesti arengus oluline roll. Välisinvestorite, kaubanduspartnerite ja sarnaselt mõtleva sõbrana Euroopa Liidus.

Oleme harjunud vaatlema Põhjamaade ärikultuuri eeskuju ja standardina ning suurel määral on see põhjus, miks Eestil on nüüd üks avatumaid, ausamaid ja läbipaistvamaid ärikeskkondi Euroopas. Viis aastat tagasi esitlesin peaministrina nägemust Eesti tulevikust ja nimetasin seda Uueks Põhjamaaks. See visioon aitas meil võita valimised ja kujutas endast 2015. aastal ametisse astunud valitsuse koalitsioonileppe selgroogu. Olen alati pidanud väga tähtsaks häid isiklikke suhteid oma Põhjamaade kolleegidega, sealhulgas Fredrik Reinfeldti ja Stefan Löfveniga.

Eeltoodut silmas pidades on kurb näha, et viimastel aastatel on toimunud arenguid, mis on kaasa toonud Põhjamaade laitmatu maine kao eestlaste silmis. Olgu see siis süü avalikult Eesti riigi kaela ajamine ühe (Taani) panga esindajate poolt, kes rikkusid sellesama riigi seadusi. Või ettevõtjatele pangakontode avamisest keeldumist – otsused, mis kõrvalseisjale näivad olevat tehtud ilma piisaval määral läbi mõtlemata.

Kahjuks üks neist arengutest on episood, mis on otseselt seotud pangaga, mille eest vastutate teie. Pean silmas aastaid vastamata jäänud küsimusi Swedbanki Varahalduse poolt Rumeenia kinnisvarasse investeerimisel kaotatud raha kohta. Võib olla tõsi, et võlg on õiguslikust seisukohast aegunud. Kuid kas on võimalik, et üldsus aktsepteerib tõsiasja, et investorid kaotasid oma raha? Kas aeg ravib kõik haavad? Olen kindel, et juhul, kui raha oleksid kaotanud Rootsi inimesed, oleksite hoolikalt kaalunud nende võimalikku reaktsiooni. Mõistagi väärib Eesti ühiskond samasugust tähelepanu ja lihtsaid selgitusi selle kohta, millistel eeldustel ja analüüsil need investeerimisotsused põhinesid ja mis läks valesti või mitte ootuspäraselt.

Hindan kõrgelt teie tegevust Swedbanki nõukogu esimehena ning loodan tõesti, et teie jõupingutused Swedbanki ja sellest tulenevalt Põhjamaade ärikultuuri hea maine taastamiseks on üldiselt edukad.

Lugupidamisega

Taavi Rõivas

endine Eesti peaminister

Sildid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Back to top button